استیضاح ترامپ؛ کمتر از 20 روز دیگر

به گزارش وبلاگ یاسین، آیا حواستان به اتفاق تاریخی که صبح روز پنجشنبه به وقت محلی در واشنگتن افتاد، بود؟ نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان امریکا با اعلام رسمی و قطعی استیضاح دونالد ترامپ (فارغ از نتیجه استیضاح) نام او را به عنوان سومین رئیس جمهوری امریکا که استیضاح می شود، در تاریخ کشورش ثبت کرد.

استیضاح ترامپ؛ کمتر از 20 روز دیگر

به موجب این دستور خانم پلوسی، ترامپ تا قبل از کریسمس (کمتر از 20روز دیگر) قطعاً مورد استیضاح قرار می گیرد و دوشنبه هفته جاری هم در این خصوص یک جلسه استماع دیگر در کمیته قضایی برگزار می شود.

به گزارش سایت شبکه خبری سی ان ان، ساعت کمی از 9 صبح روز پنجشنبه به وقت واشنگتن گذشته بود که پلوسی در مجلس کنندگان، کمیته قضایی این مجلس را مخاطب قرار داد و گفت: با ناراحتی اما در کمال اطمینان و فروتنی امروز از شما درخواست می کنم مفاد قانونی مربوط به استیضاح (رئیس جمهوری) را اجرا کنید. پلوسی با بیان این جمله در واقع به استیضاح ترامپ که تا روز پنجشنبه یک احتمال قطعیت بخشید؛ با اینکه از همان روز نخست یعنی پاییز سال جاری میلادی که آغاز تحقیقات استیضاح را اظهار داشت، خوب می دانست نتیجه کاملاً قابل پیش بینی است.

پلوسی گفت، طی بیش از دو ماه تحقیقاتی که انجام شد، واضح است آقای ترامپ با تحت فشار قراردادن یک قدرت خارجی برای دخالت در انتخابات 2020 سوگند خود را زیر پا گذاشته است. اجازه دادن به آقای ترامپ که بدون مجازات به کارش ادامه دهد جمهوری ما را به خطر خواهد انداخت. دموکراسی ما در خطر است، رئیس جمهوری هیچ انتخابی بجز اقدام کردن برای ما باقی نگذاشت چون او می کوشید یک بار دیگر انتخابات ما را به نفع خودش خراب کند. کمتر از 12 ساعت قبل از آنکه پلوسی خواهان استیضاح رئیس جمهوری امریکا شود، سه کارشناس حقوقی قانون اساسی امریکا اعلام کرده بودند، طبق قانون اساسی، ترامپ مرتکب تخلف منجر به استیضاح شده است.

جالب آنکه ترامپ به جای آنکه برای متوقف کردن فرایند استیضاح تلاش کند، از آن استقبال می کند. او روز پنجشنبه کمی قبل از آنکه پلوسی در مجلس کنندگان به کمیته قضایی دستور استیضاح ترامپ را بدهد، در توئیتر نوشت: اگر می خواهید مرا استیضاح کنید همین حالا این کار را بکنید، زود باشید. کاخ سفید تاکنون تقریباً هیچ همکاری در فرایند تحقیقات استیضاح نکرده و از هرگونه همکاری با مجلس کنندگان سر باز زده است.

رئیس جمهوری امریکا صبح دیروز -جمعه- به وقت واشنگتن هم بدون آنکه اشاره مستقیمی به پلوسی و رسمی شدن فرایند استیضاحش بکند در توئیتر بار دیگر فرایند تحقیقات استیضاح را از اساس زیر سؤال برد و نوشت: آن افشاگر قلابی کجاست؟ افشاگر شماره 2 کجاست؟ آن مخبر غیرموثق که همه چیز را اشتباه فهمیده کجاست؟

کاخ سفید اما در واکنش مستقیم به سخنرانی روز پنجشنبه پلوسی در بیانیه ای انتقادی رئیس مجلس کنندگان امریکا را به سیاسی کاری متهم و اظهار داشت: پلوسی دقیقاً همان کاری را کرد که همیشه می کند، نادیده دریافت نیازهای مردم امریکا و در اولویت قراردادن تمایلات سیاسی خودخواهانه خود. البته خانم پلوسی به این بیانیه کاخ سفید پاسخ داد و اظهار داشت، استیضاح ترامپ به هیچ وجه سیاسی نیست.

علاوه بر ترامپ و کاخ سفید یک کننده جمهوریخواه دیگر به نام فرانسیس رونی از ترامپ دفاع و اظهار داشت، او مخالف فرایند استیضاح است زیرا دموکرات ها دارند خیلی سریع حرکت می کنند و زمان کافی برای شنیدن شهادت های بیشتر صرف نمی کنند.

به عقیده ناظران و تحلیلگران جلسه استیضاح ترامپ که قرار است در کمتر از 20 روز آینده برگزار شود یکی از جنجالی ترین جلسه های مجلس کنندگان تاریخ امریکا خواهد بود، زیرا در این مجلس فضا کاملاً دوقطبی خواهد بود؛ تمام دموکرات ها در مقابل تمام جمهوریخواهان. اتفاقی که برای هر دو حزب در زمانی که کمتر از یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری 2020 مانده، بسیار خطرناک است. البته همه دموکرات ها و جمهوریخواهان و در رأس آنها خانم پلوسی و آقای رئیس جمهوری می دانند که استیضاح ترامپ در سنا که اکثریت با جمهوریخواهان است، شکست خواهد خورد.

منبع: ایران آنلاین

به "استیضاح ترامپ؛ کمتر از 20 روز دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استیضاح ترامپ؛ کمتر از 20 روز دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید