چهار حقیقت تلخ برای آمریکا

به گزارش وبلاگ یاسین، خبرنگاران: یک نشریه غربی با اشاره به چهار حقیقت تلخ برای آمریکا، چین را بزرگترین چالش واشنگتن معرفی کرد.

چهار حقیقت تلخ برای آمریکا

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ یاسین،نشنال اینترست در گزارشی به قلم رابرت هدیک تحت عنوان آمریکا باید با چالش چین روبرو گردد به پیامدهای قدرت روزافزون چین برای آمریکا و امنیت منطقه و سیاست خارجی آمریکا در این زمینه پرداخت.

این نشریه آمریکایی در مقدمه این مطلب می نویسد سیاستمداران آمریکایی و جامعه ایالات متحده باید با این حقیقت کنار بیایند که بازگشت چین به عنوان یک قدرت بزرگ باعث شروع مسابقه ای می گردد که به احتمال زیاد مهمترین چالش امنیتی برای آمریکا بوده و ایالات متحده در دهه های آینده با این چالش روبرو است.

در حقیقت ثبات و پیشرفت منطقه آسیا-اقیانوسیه اهمیت زیادی برای اقتصاد ایالات متحده، استانداردهای زندگی در این کشور و نقش آمریکا به عنوان یک قدرت دنیای دارد.

نشنال اینترست با اشاره به چهار حقیقت تلخ که آمریکا باید هرچه سریعتر آنها را در نظر بگیرد، می نویسد: رئیس جمهوری آینده آمریکا و مشاورانش در ابتدا باید با این حقیقت کنار بیایند که سیاستمداران قبلی آمریکا سیاستِ مدارا را در قبال چین در پیش گرفته و این رویکرد شکست خورده است.

به نوشته رابرت هدیک، سیاست مدارا یک سیاست دوحزبی بوده و در سال 2005 رابرت زولیک معاون وزیر خارجه اسبق آمریکا مودبانه به چین گفت که در صورت همکاری با نظام بین الملل فعلی می تواند مطمئن باشد که منافع کشورش تامین خواهد شد.

این درحالیست که کرت کمپبل معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیا در دوره اول ریاست جمهوری باراک اوباما تاکید نمود سیاست سازش را باید با هدف جلوگیری از افتادن در دام توسیدید در پیش گرفت، زیرا دنیا بسیار شاهد درگیری تراژدیک قدرت های بزرگ با یکدیگر بوده است.

از سوی دیگر پاسخ چین به سیاست مدارا از سال 2008 تاکنون کاملا تعیین شده است و چنین پاسخی تجاوزهای بیشتر و تسریع در تجهیز ارتش این کشور را به همراه داشته است. سیاستمداران آمریکایی باید درک نمایند که انتها دادن به چنین سیاستی سودمند است.

دوم اینکه فرماندهان و برنامه ریزان نظامی آمریکا باید با این حقیقت کنار بیایند که مفهوم عملیاتی سنتی در غرب اقیانوس آرام دیگر کارایی خود را ندارد و این مفهوم شامل تکیه بر هواپیماهای کوتاه پرواز (هواپیمایی که قادر به پرواز مسافت کوتاه است)، پایگاههای بزرگ و متمرکز می گردد که دیگر امن نیستند، زیرا چین هم اکنون بهره برداری کامل را از انقلاب موشکی نموده است.

کوشش های اخیر برای جبران اختراعات رو به رشد موشکی چین با استقرار نیروهای آسیب پذیر در این تئاتر تنها مشوقی برای دو طرف است تا با بالابردن توانایی خود کوشش نمایند اولین حمله نماینده باشند و ضربه اول را بزنند.

سوم اینکه کنگره و پایه های صنعتی ارتش آمریکا باید در تجهیزات خود تجدید نظر نموده که این موضوع شامل استفاده از هواپیماهای دور پرواز به جای هواپیماهای کوتاه پرواز، دارا بودن زیر دریایی های بیشتر و در عین حال کشتی های پهن پیکر کمتر و مجموعه ای از موشک های تئاتر برد است که این ایده هم اکنون در برنامه پنتاگون قرار ندارد.

کنگره و پیمانکاران نمی خواهند که تغییرات اساسی در سیاست های آمریکا با هدف مقابله با چالش چین ایجاد نمایند. به عنوان مثال، نیروی هوایی جدید آمریکا به عنوان بخشی از مدیریت هزینه ها و خطرات پیش رو در برنامه بمباران هواپیماهای دورپرواز از مولفه های ثابت شده استفاده می نماید.

چهارم اینکه جامعه آمریکا باید بپذیرد که دلیلی برای خستگی وجود ندارد. مردم آمریکا زمانی با اتحادیه جماهیر شوروی درگیر بوده و هم اکنون نوبت افراطیون رادیکال رسیده است. چالش چین چالش بعدی و به احتمال زیاد سخت ترین نوع چالش است که به دلیل منابع موجود برای رقیبش است.

پیچیده کردن موضوعات در ذهن مردم به دلیل وابستگی متقابل اقتصادی چین و آمریکا است. دویست سال از زمان جنگ 1812 می گذرد؛ زمانیکه آمریکا رقابت امنیتی جدی با قدرتی داشت که در عین حال شریک مهم اقتصادی و اقتصادی اش نیز بود. این دوگانگی همیشه باعث شده تا کشورهایی همچون انگلیس که مخالف سیاست خارجی ویرجینیایی بوده از اتحادیه جدا شوند.

احتمالا تعمیق روابط تجاری با چین باعث پیچیده تر شدن مذاکرات در داخل خود آمریکا در زمینه سیاست های امنیتی واشنگتن در منطقه آسیا-اقیانوسیه می گردد اما با وجود چنین مشکلاتی جامعه آمریکا مجبور به کنار آمدن با چالش رو به رشد چین است.

مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا به زودی شروع می گردد. نامزدها درباره چالش ژئواستراتژیک که از سوی چین مطرح شده است، چه می گویند؟ آیا آنها نیز چنین چالشی را همچون نامزدهای دوره گذشته نادیده می گیرند؟ یا آیا از رقابت های انتخاباتی برای مطلع کردن مردم نسبت به چالش جدی که باید با هدف حفاظت از منافع حیاتی خود با آن مقابله نمایند، استفاده می نمایند؟

طبیعتا نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باید از فصل انتخابات به عنوان فرصتی مناسب برای مطلع ساختن جامعه نسبت به چالش پیش رو استفاده نمایند و به نظر می رسد که رهبران ستادهای انتخاباتی دیدگاههای متفاوتی را در این زمینه دارا باشند.

در نهایت اینطور می توان نتیجه گیری کرد که آمریکا باید در سالهای آینده حساب بیشتری را روی چین باز کند، زیرا هم اکنون تنها شمار اندکی از مردم آمریکا و سیاستگذاران با این چالش درگیر هستند. اگر آمریکا و شرکای آن خواستار حفظ ثبات و پیشرفت در منطقه آسیا-اقیانوسیه هستند باید در سیاست های خود تغییری ایجاد نمایند.

منبع:مهر

وبلاگ یاسین: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم

به "چهار حقیقت تلخ برای آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهار حقیقت تلخ برای آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید