به زودی بخش موزه اسناد کارخانه سیمان ری به منظور فیلمبرداری تخلیه می گردد

به گزارش وبلاگ یاسین، خبرگزاری مهر/ براساس اخبار بدست آمده، به زودی بخش موزه اسناد کارخانه سیمان ری به منظور فیلمبرداری تخلیه می گردد.

به زودی بخش موزه اسناد کارخانه سیمان ری به منظور فیلمبرداری تخلیه می گردد

شرایط اسنادی که در کارخانه سیمان ری نگهداری می گردد مناسب نیست رطوبت و فضایی که این اسناد در آنجا نگهداری می شوند تنها برای حفاظت از آنهاست وگرنه هزاران سند موجود است که بازسازی، سم زدایی و حفاظت استاندارد از آنها اقدام سختی است.

اگر تا به امروز نیز این اسناد در کارخانه سیمان ری که باید به یک مرکز گردشگری و تاریخی در شهر تهران تبدیل میشد، حفاظت شده، به علت دلسوزی مدیران و پیشکسوتانی است که تا به امروز در این کارخانه کوشش نموده اند این مکان را به یک جاذبه تبدیل نمایند.

کارخانه سیمان ری بارها محل فیلمبرداری سریال ها و فیلم های مختلف بوده است و هر بار ردی از این فیلمبرداری ها در این کارخانه به جا ماند تنها چیزی که عاید کارخانه شد زخم هایی است که صحنه سازی ها به آن زده است وگرنه آورده ای برای این کارخانه نداشته اند.

حالا در اقدامی جدیدتر قرار است موزه اسناد آن را به صورت کامل تخلیه نمایند تا این بخش از کارخانه برای فیلمبرداری یک سریال خانگی آماده و فضاسازی گردد. اینکه چطور این تخلیه صورت گیرد قطعاً برای تعدادی از کارگرانی که اهمیت اسناد را نمی دانند سهل خواهد بود اما برای کسانی که می دانند بیش از 400 هزار سند این بنا و کارکنانش تمام هویت کارخانه است غیر ممکن است. با این وجود 30 مهر آخرین فرصت برای قربانی کردن هویت موزه سیمان ری است.

کارخانه سیمان ری در سال 97 به عنوان میراث ملی ثبت شد این بنا مانند هر بنای دیگری اسنادی دارد که نشان می دهد چرا باید از این کارخانه حفاظت گردد و چه نقشی در تاریخ ساختمان سازی کشورمان داشته است.

هیأت وزیران سال 97 در مصوبه ای حق استفاده از کارخانه سیمان ری را با هدف بازسازی، بازسازی و تبدیل آن به موزه صنعت سیمان و مجموعه گردشگری با کاربری فرهنگی، اجتماعی و مالی به مدت 30 سال به شهرداری تهران واگذار کرد. پس از آن این بنا در سال 98 بازسازی شد و به سازمان نوسازی شهرداری تهران دادند. سه سال بعد فاز اول موزه این کارخانه به بهره برداری رسید و سال جاری هم به عنوان موزه از سوی وزارت میراث فرهنگی شناخته شد.

منبع: همگردی

به "به زودی بخش موزه اسناد کارخانه سیمان ری به منظور فیلمبرداری تخلیه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به زودی بخش موزه اسناد کارخانه سیمان ری به منظور فیلمبرداری تخلیه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید